75 let zkoumali lidské štěstí. Na co vědci z Harvardu přišli?

Udělá vás šťastnými profesní úspěch, povýšení nebo zábavná náplň práce? Proč ne. Ve stáří však budete vzpomínat na něco úplně jiného. Zjistila to unikátní studie Harvardské univerzity, která běží už neuvěřitelných téměř 80 let.

Desítky let výzkumu

Začalo to v roce 1938, kdy vědci vybrali 724 mladých mužů a dlouhodobě zkoumali jejich fyzické i duševní zdraví a životní spokojenost. Po dlouhá desetiletí se s nimi pravidelně scházeli. Vedli rozhovory s nimi i jejich rodinnými příslušníky, odebírali jim krev a skenovali mozky. Nashromáždili obrovské množství dat.

Bohatí a chudí chlapci

Do výzkumu se zapojily dvě skupiny mladíků. První skupinou byli studenti Harvardu, kteří univerzitu dokončili během druhé světové války a většina z nich pak odešla bojovat. Druhou skupinu tvořili chlapci z nejchudších čtvrtí Bostonu, často z rodin, na které tvrdě dopadla ekonomická krize 30. let.

„Asi šedesát z původních 724 mužů je stále naživu. Stále se účastní studie, většině z nich je přes devadesát. My nyní začínáme sledovat více než dva tisíce potomků těchto mužů. A já jsem čtvrtým vedoucím studie,“ říká profesor Harvardu Robert Waldinger.

Lékaři, právníci a Kennedy

Harvardská studie je tak přesvědčivá, protože vsadila na dlouhodobé sledování stále těch samých lidí. Svým rozsahem a délkou v podstatě nemá obdoby.

Vědci samozřejmě nemohli tušit, jaké úspěchy a karamboly život mužům připraví. Z některých se stali úspěšní lékaři, právníci a podnikatelé. Jeden ze sledovaných studentů, jakýsi John F. Kennedy, to dokonce dotáhl až na prezidenta. Jiní účastníci propadli alkoholu, rozvedli se a sáhli si až na samé dno. Pro vědce bylo zajímavé sledovat, jak se pohled na štěstí měnil v průběhu let a pod vlivem životních zkušeností.

Každý ze zkoumaných vedl trochu jiný život. Když se však vědci po pětasedmdesáti letech podívali na doposud nasbíraná data, zjistili, že ohledně prožívaného štěstí se tam jedna věc nápadně opakuje.

VIDEO: Jak mít dobrý život? Lekce z nejdelší studie o lidském štěstí

A je to tady: tajemství životního štěstí

„Nejdůležitější zpráva, kterou jsme získali z této 75leté studie, je tato: Kvalitní vztahy nás udržují šťastnější a zdravější. Tečka,“ shrnul to profesor Waldinger.

Hezké vztahy s lidmi, ať už partnerské nebo přátelské, jsou tím, co lidi udrží spokojené po celý život. Peníze ani sláva takovou moc nemají. Kvalita prožívaných vztahů prý dokáže předpovědět dlouhý a šťastný život lépe než společenská třída, IQ nebo geny.

Samota a neuspokojivé vztahy působí na psychiku naopak toxicky. „Lidé, kteří jsou izolovanější, než by chtěli, jsou méně šťastní. Jejich zdraví upadá ve středním věku dříve, funkce mozku se zhoršuje dříve a žijí kratší život než ti, kteří nejsou osamělí,“ uvedl Waldinger.

Jak být šťastný i ve stáří

Pokud máte hezký partnerský vztah, kamarády, na které se můžete spolehnout (na počtu přitom až tolik nezáleží) a rozumíte si s lidmi, budete v životě nejen šťastnější, ale pravděpodobně budete také mnohem lépe snášet neduhy stáří.

„Ženy a muži, kteří měli nejlepší partnerské vztahy, hlásili jako osmdesátníci, že si dokáži udržet dobrou náladu i ve dnech, kdy zažívají fyzickou bolest. V případě lidí žijících v nešťastných vztazích se fyzická bolest s emocionálním strádáním ještě umocnila,“ řekl Waldinger.

Pokud hledáte štěstí, alespoň podle této studie to vypadá, že život osamělého workoholika k tomu nevede.

Jana Kutarňová

Další články k tématu

Bývalá manažerka pomáhá postiženým uspět v práci

Markéta Sirotková je grantistka programu Nadace Vodafone Rok jinak a pracuje teď v občanském sdružení Asistence. „Snažíme se, aby firmy nabízely více vhodných míst pro zdravotně postižené. Na schůzkách se zaměstnavateli vidím, jak oceňují, že mám s touto problematikou přímé zkušenosti,“ říká Markéta, která dříve pracovala jako Operation Manager ve společnosti, která zaměstnávala několik desítek zdravotně postižených. … číst více

Jobs.cz fandí odvážným nápadům. Znáte Stratocaching?

Vymysleli, že vypustí balon do vesmíru a shodí z něj létající „semínka“, která pak budou hledat tisíce nadšenců. Stalo se. A nejen to – o jejich nápad jménem Stratocaching projevil zájem i šejk z Dubaje. Jaké to je, vykročit neznámou cestou a zakusit kouzlo experimentu? O tom jsme si povídali s Ivanem Sobičkou, Janem Kužníkem a Petrem Bakošem, … číst více

Ekonom založil školu, kde děti neznají biflování

Ekonom, manažerky a podnikatel roku si otevřeli školu, ve které žáci neznají domácí úkoly a biflování. Zato v nich učitelé podporují zdravé sebevědomí a podnikatelského ducha. » 3 minuty čtení « ↑ Martin Lukeš: založil netradiční školku a školu, plánuje gymnázium. Foto: Tomáš Novák/týdeník Profit Podnikatel jako nadávka? Martin Lukeš z Vysoké školy ekonomické v Praze … číst více

Tři ženy, které vás přimějí dívat se na věci trochu jinak

Pamatujete si Monicu Lewinskou? Aha, jasně, „ta ženská”, která měla něco s Clintonem. Zkuste se ale na její život podívat jejíma očima: ustáli byste globální ostudu a všeobecné pohrdání? Memory Banda je mladá žena z Malawi, která prokázala velkou odvahu a prosadila ve své zemi zákaz dětských sňatků. Margaret Heffernan zase zaujal výzkum o chování … číst více