Stát omezuje pouze podnikání v předčasném důchodu. Lidé v řádném penzijním věku mají naopak proti ostatním podnikatelům výhody při placení zdravotního a sociálního pojištění.
Založila soukromé doučování
Slávka Peroutková se 30 let věnovala ve volném čase dětem. Vedla zájmové kroužky, například divadelní nebo loutkový a vymýšlela pro ně různé aktivity. Od roku 2011 tato bývalá redaktorka regionálního deníku podniká. V Chotěboři založila speciální doučovací třídu pro děti s poruchami učení. Firma se jmenuje Doučko se Slávkou.
Žádné papouškování
Do odpolední třídy docházejí děti, které mají problém s chápáním školní látky. Slávka Peroutková jim učivo vysvětluje pomocí her a dalších tvůrčích metod. „Pomáháme dětem hledat potřebné informace v knihách, encyklopediích, ve slovnících a na internetu. Současně přispíváme k tvorbě jejich samostatných názorů a zcela eliminujeme papouškování a učení se nazpaměť,“ píše podnikatelka na svém webu.
Podpora při rozjezdu podnikání
Loni Slávka Peroutková se svým podnikatelským nápadem uspěla v projektu T-Mobile Rozjezdy. Vyhrála regionální kolo v kraji Vysočina. Rozjezdy je projekt, kterým společnost T-Mobile podporuje začínající podnikatele. Do letošního ročníku se můžete přihlásit i vy, a to až do 5. května 2013 . Vítězové regionálních kol získají praktické ceny, které jim pomohou při startu podnikání. Partnerem Rozjezdů je letos i portál Jobs.cz.
Byznys lze rozjet i v důchodu
Už dávno neplatí, že podnikání je jen pro „mladé“. Slávka Peroutková svoji firmu založila krátce před padesátkou. Pokud máte nápad a odvahu, můžete se do startu vlastního podnikání pustit klidně i v důchodovém věku.
Vaše výhoda: Kontakty a zkušenosti
Pokud začnete podnikat v oblasti, které se celoživotně věnujete a které rozumíte, můžete mít na trhu výhodu. Zdlouhavou fázi budování obchodních a dalších kontaktů už budete mít pravděpodobně také alespoň částečně za sebou. Protože dostáváte od státu důchod, nejste na výdělku z podnikání závislí. Nebude vás tedy stresovat, z čeho zaplatíte účty a jak se uživíte. Můžete si podnikání budovat a užívat spíše jako svůj koníček s příjemným bonusem v podobě přivýdělku. Je však potřeba ohlídat si pár věcí ohledně povinných plateb.
Podnikání a předčasný důchod
Lidé, kteří odešli do předčasného důchodu, mají možnost přivýdělku omezenou. Pokud si založí živnostenský list a začnou podnikat, nesmí si za rok 2013 vydělat více než 62 121 korun. Tato částka označuje čistý zisk, tedy rozdíl mezi příjmy a výdaji, ne hrubý obrat. V případě překročení této hranice stát přestane předčasnému penzistovi důchod vyplácet.
Podnikání a řádný důchod
Po dosažení řádného důchodového věku je možné podnikat bez omezení. Proti jiným podnikatelům mají důchodci výhodu při placení zdravotního a sociálního pojištění. První rok podnikání neplatí žádné zálohy na zdravotní pojištění. Výše zdravotního pojistného se pak vypočítává až z čistého zisku. U sociálního pojištění je to podobné: první rok žádné zálohy a pokud si za rok nevyděláte více než 62 121 korun, nemusíte sociální pojištění platit. Pokud se vám podnikání dobře rozjede, dejte si pozor ohledně daní. V případě překročení určité částky totiž musíte zdanit nejen příjmy z živnosti, ale i starobní důchod.
Co budete potřebovat
Pro rozjezd vlastního podnikání budete potřebovat zejména živnostenské oprávnění. Vystaví vám jej na živnostenském úřadě, registrace stojí tisíc korun. Většina živnostní patří mezi takzvané volné živnosti, a ty stačí jen ohlásit. V případě vázaných, řemeslných nebo koncesovných živností je potřeba doložit vzdělání v oboru, případně praxi. Mnohdy stačí i rekvalifikační kurz.
Jana Machálková