Jak se bydlí s geeky v Silicon Valley

Můžete bydlet ve stanu. Nebo v hotelu. Nebo v autě. Jistě, skvělé možnosti pro přespání kdekoliv jinde, jen ne v Silicon Valley. Tam najdete původně rodinné domy, které „obsadili“ vývojáři a byznysmeni z celého světa. V domech žijí, pracují a rozvíjejí své startupy. Za cenu, kterou zaplatíte v běžném hostelu, s nimi můžete strávit jednu noc nebo třeba měsíc. Vítejte ve světě, kde se v práci i probouzíte!

O postel se musíte ucházet

Na místo jménem Startup Embassy dostávám tip od kamarádky. Její kolega z Google tam prý pravidelně přespává, kdykoliv přijíždí do Mountain View, kde Google sídlí. Startup Embassy je dům, kde můžete zůstat několik nocí za velmi příjemnou cenu a zároveň potkat zajímavé lidi. Na webu domu se dozvídám, že své členy a návštěvníky nazývají „ambassadory“ a o místo uvnitř se musíte ucházet.

Carlos býval v domě sám. Teď je obklopený lidmi.

↑Carlos (uprostřed) založil Startup Embassy vlastně náhodou. Za tři měsíce měl dům plný.

Rychlá odpověď

Dávám tedy dohromady krátký e-mail o tom, že jsem ex-Googler, pár posledních let jsem pracoval v marketingu a teď vymýšlím vlastní startup. V podstatě nic než pravda. Téměř obratem mi odepisuje Fernando, manažer domu. Píše, že se mu profil líbí a že mi ve Startup Embassy rezervoval dvě noci.

Je to opravdu tohle?

Další den přijíždím na místo. Nechce se mi věřit, je to ono. Navigace však nekompromisně ukazuje na jeden z dlouhé řady běžných rodinných domů. Před ním stojí zaparkovaná dvě auta, o zeď se opírá kolo a nechybí typicky americké poštovní schránky. Zkrátka nic nenaznačuje, že za zdí sídlí nabité technologické hnízdo. Napjatě proto otevírám branku a vcházím dovnitř.

Kdo by to byl řekl, co se skrývá za zdí

↑ Na první pohled je to obyčejný rodinný domek. Kdo by řekl, co se skrývá za zdí?

Na začátku byl nepovedený startup

Nejzajímavější věci vzniknou většinou náhodou. V případě Startup Embassy tomu nebylo jinak. Projekt založil Carlos de la Lama Noriega, který do Silicon Valley přicestoval v roce 2012 s velkými ambicemi. Po několika letech, které strávil ve Španělsku jako softwarový inženýr, se rozhodl založit startup – mobilní aplikaci.

Neúspěch doslova bolel

Carlos svému plánu věřil, proto najal čtyři zaměstnance a pronajal pro firmu společnou rezidenci. Po několika měsících však v týmu došlo k neshodám, členové se rozprchli a Carlos zůstal v domě sám. Zbývalo mu 200 dolarů na účtě a 10 měsíců nájemní smlouvy. „Z neúspěchu mi v té době bylo až fyzicky špatně, protože jsem do těch lidí investoval, celá věc mě stála spoustu sil i peněz a najednou bylo všechno pryč,“ vzpomíná dnes Carlos.

Za 3 měsíce se dům zaplnil

Aby mohl v Silicon Valley zůstat, jedinou možností bylo začít pronajímat pokoje příchozím. „V té době jsem nevěděl, jestli o to bude vůbec zájem. Za 3 měsíce však bylo v domě permanentně plno, lidé živě diskutovali, networkovali a začaly vznikat opravdu zajímavé věci,“ říká Carlos. „Startup Embasy už navštívilo přes 600 lidí ze 46 různých států,“ dodává.

V domě (před domem) je někdy opravdu živo

↑ V domě žijí byznysmeni, vývojáři a další nadšenci, kteří zkoušejí své štěstí v Silicon Valley.

Jak to celé funguje?

Jádrem domu je co-workingový prostor, který vznikl v obýváku. Dále je tu několik pokojů, dvě koupelny a ještě jeden menší ubytovací domek na zahradě. Cena za přespání činí 50 dolarů za noc a 1200 dolarů za celý měsíc strávený ve čtyřlůžkovém  pokoji na palandě. Můžete mít i místnost jen sami pro sebe, ale za tu zaplatíte 600 dolarů týdně. Silicon Valley rozhodně není levný kraj, ale zároveň je to jedno z nejvíce penězi nabitých míst na světě. V to, že úspěšně prorazí a vydělá miliony, věří ostatně asi každý, kdo sem zavítá.

Vznikají tu zajímavé projekty

Návštěvníci Startup Embassy zůstávají pár nocí nebo třeba i čtvrt roku. Jak Carlos říká, vznikla tu už řada zajímavých projektů, například cloudový nástroj Sherlybox nebo automatická pokladna Mashgin. Domů jako tenhle, je v okolí hodně, ale ten Carlosův se liší tím, že si návštěvníky pečlivě vybírá podle jejich profilu. V  době mé návštěvy v domě pobývala pestrá směsice lidí. Většina z nich byli vývojáři a byznysmeni – Korejci, Francouzi, Španělé a Indové, kteří pracují na online startupech všeho druhu. Narazil jsem i na budoucího studenta MBA a dokonce i jednoho klasického zaměstnance. Ten si jako jediný žehlil košili a uvazoval kravatu.

Židle, na kterých to vzniká, musí být velké

↑ Jádrem domu je co-workingové centrum vzniklé z obýváku.

Už máš byznys plán?

Po několika setkáních, které proběhly ve stylu neutrální zdvořilostní konverzace, za mnou přišel Adam, podle svých slov jediný Američan v domě. A hned se také s typicky americkým  drive ptal, co mám v Silicon Valley v plánu. Ve zkratce jsem mu popsal jeden z online projektů, které mám v hlavě, nicméně společenské fráze se tentokrát nekonaly. Místo toho přišla rychlá palba otázek – jestli mám byznys plán, jaká bude moje konkurenční výhoda, jak to budu celé monetizovat, kdo je investor, jakou přidanou hodnotu mám já osobně… Připadal jsem si jako zpátky na MBA kurzu. A bylo to super.

Výhoda komunit

Podobných setkání proběhlo ještě několik a z některých se vyvinuly i zajímavé příležitosti. To je také ta nejlepší věc na podobných komunitách. Nejsilnější pocit, který si odsud odnesete je, že všechno vlastně jde. Když se večer většina obyvatel domu shromáždí u improvizovaného promítacího plátna na zdi, aby se podívala na další díl nové série HBO ze života Geeků, „Silicon Valley“, napadá mě, že marketingový slogan seriálu vcelku vystihuje i Startup Embassy: „Tam, kde se každý chce stát ikonou“.

Jedna motivační od Steva Jobse nesmí chybět

↑ Několik motivačních vět od Steva Jobse na jedné ze zdí v domě.

David Matoušek, spolupracovník Jobs.cz

Další články k tématu

Jak žijí digitální nomádi. Ráno surf, odpoledne práce

Probudíte se, zacvičíte si jógu nebo se proběhnete po pláži a skočíte si pro čerstvě vymačkaný džus. Za těch pár dní na Bali už víte, ve kterém, na první pohled zaplivaném, stánku mají nejlepší. A pak se pustíte do práce. Protože klienti v Česku nepočkají. ↑ Bez kanceláře. Cestovatel a digitální nomád Adam Marčan pracuje … číst více

Podnikáte na sebe? 7 tipů, jak si určit vlastní cenu

Na českém trhu se v posledních dvou letech vyrojilo tolik freelancerů, jako je hub po dešti. Vzniká tak velmi konkurenční prostředí svobodných profesionálů, kteří se utkávají s nabídkami u zákazníků. Co rozhoduje o úspěchu ve výběrovém řízení? Mimo jiné cena. Ale podle čeho ji stanovit? Poradíme. ↑ Sama na sebe, ale za kolik? Určit si vlastní plat, … číst více

Běh jako klíč k byznysu? 5 tipů, jak na to

Že golf otevírá dveře k byznysu? To jsme již slyšeli. Ale nyní se mnohem více prosazuje běhání. Otevřete si dveře k zakázce při společném propocení trika. ↑ Proč pořád jen kavárna v centru? Vytáhněte byznys partnera běhat do parku. Golf jen pro vyvolené? Golf je skvělý, ale ne pro každého. I když se příznivci této hry … číst více

6 chyb, které brání úspěchu (a dělá je většina z nás)

Zdá se, že máme všechno – skvělý nápad, kompetentní spolupracovníky, dostatečný kapitál – a přece se ne a ne hnout z místa? Novoroční předsevzetí už si raději ani nepíšeme, protože by skončila, ostatně jako minulý rok, zmuchlaná na dně odpadkového koše? Žádné datum ani nový nápad totiž nejsou životním zlomem, po kterém už se nám bude … číst více