Jak proniknout do oboru, ve kterém nemáte zkušenosti?

Když se chcete uchytit v oboru, ve kterém zatím nemáte dostatek zkušeností, je potřeba životopis napsat trochu jinak. Možná se nemůžete pochlubit hromadou praxe, ale i tak umíte spoustu věcí, které se novému zaměstnavateli budou hodit. Úspěch nebo neúspěch navíc často nezávisí na tom, kolik toho umíte, ale na tom, jak moc a proč to chcete.

Přiznejte barvu

Mnoho lidí prostě pošle svůj stávající životopis na pozici, která je zajímá. To, že nemají žádné zkušenosti (v životopisu viditelné), v přihlášce nijak nezohlední. Výsledkem je většinou to, že se jim nikdo neozve.

Pár příkladů z praxe. Administrativní pracovníci, teamleadeři nebo projektoví manažeři se hlásí na personalisty. Lidé, kteří dělali v pohostinství, se ucházejí o kancelářské pozice. Do IT oboru se hlásí spousta lidí z různých oblastí. Společným jmenovatelem neúspěchu je to, že ve své přihlášce nepřiznají chybějící zkušenosti s daným oborem. Chtějí to zkusit, ale nenapíší proč.

Jednou z nejdůležitějších věcí je vysvětlit v CV důvody, které vás ke změně vedou.

Napište proč

Úspěch nebo neúspěch často nezávisí na tom, kolik toho umíte, ale na tom, jak moc a proč to chcete. Zaměstnavatel si kolikrát radši vybere člověka, který začíná, chce se učit, má nadšení a je tvárný, než někoho, kdo má sice zkušenosti, ale chybí mu motivace, práce ho už tolik nebaví a nechce měnit své zvyky nebo postupy.

Proto napište, proč chcete obor změnit. Proč se hlásíte na danou pozici. Co od toho očekáváte. Co to pro vás znamená. Jak moc jste nadšení.

Ukažte, co víte a umíte

Jestliže máte jakékoliv zkušenosti v oboru, do kterého plánujete proniknout (třeba i jako hobby), ukažte to. Popište to, prodejte to.

Pokud jste jako teamleader dělali nábory, napište, kolik jste nabrali lidí a jakou máte zkušenost s náborem, kterou můžete převést do praxe v HR. Chcete-li se stát programátorem, ukažte jakýkoliv kód, který jste napsali, dejte na něj odkaz do životopisu. Popište své analytické myšlení a pečlivost. Ukažte, že víte, o čem práce je, co budete řešit a že jste na to připraveni.

» Podívejte se na nové nabídky práce

Kam to všechno psát?

Důležité je, kam tyto argumenty, které podpoří vaši šanci na úspěch, napíšete. Začněte v životopisu. Své PROČ napište do speciálního odstavce za osobní údaje. V něm odpovězte na následující otázky: Kdo jsem? Kam jdu? Proč tam jdu? Co z toho bude potenciální zaměstnavatel mít?

Odstavci věnujte maximálně čtyři řádky. Může vypadat nějak takto:

  • Jsem zkušený teamleader ze Shared Service Centra. Po 6 letech chci svou kariéru posunout směrem k HR. Podílet se na rozvoji firmy jako celku, na tvorbě efektivních procesů, pracovat pro lidi. Chtěl bych více využívat své analytické, ale zároveň kreativní myšlení. Personalistika mě vždy zajímala. Nabízím nadšení z práce s lidmi, systematičnost a plynulou angličtinu.

Motivační dopis

Motivační dopis určitě napište. Uveďte, že jste si vědomi, že v daném oboru nemáte zkušenosti, ale že to je směr, ve kterém jste rozhodnuti se dále rozvíjet. Popište své proč. Jakou máte k tomuto kroku motivaci.

Uveďte dovednosti relevantní pro danou pozici. Často se stává, že se někdo hlásí na konkrétní místo s jasně popsanými požadavky. V motivačním dopise popíše všechno, co umí, jenže dvě třetiny vůbec nesouvisí s onou pozicí. Vykreslete čtenáři svého dopisu, že si dovedete představit, o čem ta práce je a buďte konkrétní.

Průvodní dopis

Ke své žádosti nezapomeňte připojit průvodní dopis. V něm stačí představit, na jakou pozici reagujete a že přikládáte životopis a motivační dopis. Nemusíte psát nic víc. Dejte si však pozor, abyste tuto krátkou zprávu ušili na míru pracovní nabídce, nechybělo v ní oslovení jménem (tam, kde to jde) a byl z ní patrný váš skutečný zájem.

Jaká jsou vaše očekávání?

Pokud se pustíte do takového kroku, počítejte s tím, že to může být těžší než sehnat práci v oboru, který znáte jako své boty. Rozmyslete si, nakolik jste ochotni jít na nižší pozici s nižším platem jen proto, abyste se do nového oboru dostali.

A nakonec. I když napíšete dokonale vysvětlující motivační dopis a životopis, šance na pozvání budou vždy nižší, než když se hlásíte v rámci svého původního oboru. Nenechte se však odradit. Vytrvejte, vzdělávejte se a jděte za svým rozhodnutím. Zaměstnavatelé váš zájem vycítí a škodili by sami sobě, pokud by ho nechtěli využít.

Tereza Valášková

Autorka projektu Průvodce kariérou, dříve pracovala jako personalistka

Další články k tématu

Závěrečné fráze, kterými si zkazíte motivační dopis

Někteří lidé se snaží do závěrečných odstavců motivačního dopisu propašovat neuvěřitelné věci. Píší všechna možná i nemožná přání, požadavky a někdy i rozkazy. Přečtěte si, jakých frází se raději vyvarovat. Všechny příklady v článku pocházejí ze skutečných motivačních dopisů. 1. Šroubované věty Účelem motivačního dopisu je shrnout kvality kandidáta (ne přepisovat celý životopis) a zaujmout personalistu. … číst více

Reportáž: Jak se hledá práce bývalým vězňům

Šedivá lednová obloha tomu místu na optimismu moc nepřidává, spíš naopak. Jakoby na vytvoření tísnivé atmosféry bohatě nestačily mříže, ostnaté dráty, bezpečnostní rámy a uniformovaní strážní, kteří dohlížejí na stovky mužů oděných do bleděmodrých mundúrů. Nacházíme se v jedné severočeské věznici. Za katrem, ve vězeňské kulturní místnosti, už na nás čeká 27 odsouzených. Přijeli jsme se … číst více

Stáží ve firmě prošlo pět tisíc lidí, spousta získala práci

Nedaří se vám delší dobu najít zaměstnání? Zkuste se přihlásit do projektu Stáže ve firmách, který už skoro dva roky pořádá Fond dalšího vzdělávání. Některou z nabízených stáží zatím absolvovalo 4900 lidí. A dvě pětiny z nich se nakonec mohly radovat ze získání stálého místa. 40 procent získalo místo „Dvaceti procentům stážistů bylo po skončení praxe ve … číst více

Kde se vidíte za 5 let? Jak „správně“ odpovědět

Také jste někdy při pracovním pohovoru dostali otázku, kde se vidíte za (dva, tři) pět let? Bum. Možná vás zastihla nepřipravené, a tak to první, co vás v tu chvíli napadlo, nebyla odpověď, ale spíše otázka: jak to mám vědět?! Nechte se pro příště inspirovat a podívejte se na rady odborníků i zkušenosti jiných. Proč se … číst více