74 procent lidí běžně pracuje přesčas

Bezmála tři čtvrtiny lidí běžně tráví v zaměstnání více času, než mají uvedeno v pracovní smlouvě. Čtvrtina tuzemských firem považuje práci přesčas za standard a počítá s tím již v základních mzdách. To jsou hlavní výsledky říjnového průzkumu Jobs.cz mezi zaměstnanci a zaměstnavateli.

Do průzkumu se zapojilo 2 818 čtenářů portálu Jobscz. Šestadvacet procent lidí uvedlo, že přesčas pracují zcela běžně, hodiny navíc však nepočítají. Pouze desetina dotázaných naopak kategoricky tvrdí, že přesčas nepracuje nikdy. 

Hodina navíc denně

Nejvýraznější skupinu (35 procent) tvoří zaměstnanci, kteří věnují práci přesčas každý měsíc více než dvacet hodin, tedy více než hodinu každý pracovní den. Dalších 13 procent lidí uvádí, že také pracují nad rámec svého úvazku, v úhrnu však jde o méně než 20 hodin měsíčně. Zbylých 16 procent zaměstnanců v práci zůstává déle jen zcela výjimečně.

Déle v práci díky novým technologiím

Mezi oficiálně vykazovanou a skutečně vykonávanou prací přesčas panují rozdíly. Ty mimo jiné pramení z postupné změny pracovních návyků.

„V mnoha profesích dnes není nutné být neustále přítomen na pracovišti. Řadu úkolů lze díky vzdálenému přístupu k firemnímu mailu a do interních systémů řešit odkudkoliv i mimo obvyklou pracovní dobu. Rozšíření chytrých mobilních telefonů s neustálou synchronizací účtů a služeb tento fenomén dále posiluje. Důsledkem je, že se práce přesčas většinou ani nevykazuje a je považována za samozřejmou,“ uvádí Tomáš Ervín Dombrovský, mluvčí společnosti LMC, která provozuje portál Jobs.cz.

 Čtvrtina firem bere přesčasy za samozřejmost

Dokládá to také pohled na přístup firem. Těch se do souběžně prováděného šetření zapojilo 177. Čtvrtina z nich považuje pracovní nasazení lidí nad rámec smluvených hodin za samozřejmost, a proto je odměna za přesčasy již zahrnuta ve sjednané mzdě.

Náhradní volno nebo odměny

U dalších třetiny zaměstnavatelů si můžete za své přesčasy vybrat náhradní volno nebo si podle potřeby jinak rozvrhnout pracovní dobu. 43 procent firem zvýšené pracovní úsilí odměňuje finančně, buď ve formě zvláštních odměn nebo zvýšením variabilní složky mzdy.

Lidé jsou s tím srozuměni

„Zejména u vyšších pracovních pozic dnes zaměstnavatelé běžně počítají s občasným nasazením nad rámec smluvně stanovených povinností. Zaměstnanci jsou rovněž obvykle srozuměni s tím, že když je potřeba v termínu dokončit nějaký projekt, neodcházejí po osmi a půl hodinách standardní pracovní doby,“ doplňuje Dombrovský.

Zdroj: Jobs.cz

Další články k tématu

Návod na použití introvertního šéfa

Máte pocit, že musíte ze svého nadřízeného páčit slova krumpáčem? Pravděpodobně jste nafasovali šéfa introverta. Proč se chová tak, jak se chová a co od něj čekat? Třetina introvertů Jedna třetina lidí na světě patří mezi introverty. Energii dobíjejí hlavně sami ze sebe, rádi pracují v klidu a o samotě, nejlépe je jim samotným nebo s jejich … číst více

Tetování, piercing, číro? Firmy jsou tolerantní

Prosím, netetuj se. Neseženeš slušnou práci a až ti bude 60, bude to ošklivé… Tyto dva argumenty používají starostliví rodiče na své dospívající děti už dlouhá léta. Jenže nový průzkum portálu Jobs.cz ukazuje, že přinejmenším první z „pravd“ neplatí. Firmy se totiž k výstřednímu vzhledu uchazečů staví vcelku tolerantně. Stopka jen v pětině firem Viditelné tetování, piercing … číst více

Do práce na kole: vytvořte tým a ujeďte co nejvíc

Stačí mít kolo a pár kolegů, kteří jsou pro „každou špatnost“. V květnu startuje další ročník projektu Do práce na kole. Cyklotýmy se ale mohou registrovat už od 12. března a soutěžit o různé ceny. » 1 minuta čtení « ↑ V květnu se jezdí do práce na kole! V obleku i lodičkách Letošní ročník … číst více

Jak přežít teambuilding, když jste introvert

„A teď všichni společně chytíme tuhle kládu a hodíme ji co nejdál. A pak zakřičíme: Jsme nejlepší tým!” Jste z toho nesví? Ono ani není divu. ↑ Táhneme za jeden provaz, protože šéf říkal, jsme fakt super tým! Jó! Všichni spolu! Není teambuilding jako teambuilding. Když ho někdo dělá dobře, ví, že americké motivační aktivity … číst více