5 věcí, které byste měli vědět o pracovním trhu. Máme čerstvá data

Situace na trhu práce se co půl rok mění. Dobrou zprávou je, že velký hlad firem po lidech přetrvává. Klesá ale spokojenost lidí v práci a stoupá jejich ochota zaměstnání měnit. Ti, kteří to zhruba v posledním roce udělali, v naprosté většině nelitují. Co dalšího ukázal náš nejčerstvější průzkum?

Poptávka po zaměstnancích je na historických rekordech

Poptávka po lidech podle našich dat vrcholí. Počet obsazovaných pozic prostřednictvím služeb LMC, které zahrnují tři pracovní portály včetně Jobs.cz, byl například v listopadu na úrovni 80 000, což se v našich statistikách řadí k rekordním údajům. Příležitost najít si teď práci a kariérně se posunout, je tedy pořád nebývale vysoká.

Lidé jsou v zaměstnání méně spokojení

Možná prožíváte něco podobného. Zatímco na jaře a ještě během léta jste si vážili toho, že mate práci a řadu méně závažných důvodů k nespokojenosti jste přehlíželi, nyní už situaci tak jednoznačně nevnímáte.

Náš průzkum Jobsindex ukazuje, že především zaměstnanci ve firmách, které během letního rozvolnění opět „přitáhli šrouby“, pokud jde o práci na dálku, jsou nyní o poznání méně spokojení a ubývá jim motivace. Lidi začíná více trápit i velké množství práce a hůře nesou, když jim manažeři už nedůvěřují už tolik, jako tomu bylo v krizovějších dobách.

 

Chci se podívat na nabídky práce, v níž bych byl/a spokojenější

 

Roste ochota hledat si dobrovolně nové místo

Ukazuje se, že po „hraní na jistotu“, které lidé preferovali během minulých lockdownů, začínají být nyní ochotnější měnit práci. To ale také znamená větší konkurenci kandidátů, byť i v důsledku současné zdravotní situace je počet reakcí na obsazované pozice prozatím nižší než ve srovnatelném období předcovidového roku 2019.

Mezi hlavní důvody změny zaměstnání patří nejčastěji vyšší mzda (označila ji asi čtvrtina dotázaných), a to jak ve skupině lidí, kteří byli v zaměstnání spokojení a dali výpověď, tak ve skupině těch, kteří v bývalé práci spokojení nebyli.

Zejména u lidí s vyšší kvalifikací však hraje roli také lepší náplň práce, kterou jim nový zaměstnavatel nabídne, nebo možnost profesního rozvoje. A silným důvodem pro změnu je nově i vyšší flexibilita, pokud jde o čas a místo výkonu práce.

TIP: Dá se předpokládat, že právě na tyto „taháky“ se budou nyní firmy snažit nové zaměstnance lákat. Postrádáte-li tedy něco z toho ve vaší stávající práci, je správný čas dívat se po nabídkách jinde.

Ti, co změnili job, si v drtivé většině polepšili

Podle našeho šetření ze září letošního roku změnilo práci v posledních 12 měsících 15 % lidí. Naprostá většina z nich (66%) uvedla, že to byla změna k lepšímu. Jako změnu k horšímu vnímá přechod do jiného zaměstnání pouze 9 % dotázaných.

Nejčastěji mění práci lidé mezi 18 a 24 lety, kteří také nejčastěji uspějí. Opačně jsou na tom příslušníci nejstarší věkové skupiny (55 až 64 let), kteří nejméně často práci mění a také jsou v tom bohužel nejméně úspěšní.

TIP: Hlad po lidech může firmy tlačit k tomu, aby nečekaly jen na dokonalé kandidáty, ale vzaly i někoho méně zkušeného, koho mohou vše potřebné doučit. Nebojte se proto odpovědět na inzerát i v případě, že nesplňujete všechny podmínky.

Mzdy rostou

Zvýšená poptávka po lidech se projevuje mimo jiné tím, že se mzdy zvýšily. Podle Českého statistického úřadu činila ve třetím čtvrtletí průměrná hrubá měsíční mzda 37 499 korun, což je o 5,7 % více než ve stejném období roku 2020.

Tento údaj je však potřeba brát s rezervou vzhledem k tomu, že se spotřebitelské ceny zvýšily za uvedené období o 4,1 %, reálně tak mzda vzrostla o 1,5 %. I tak se ale jedná nárůst, kterým si firmy chtějí udržet své stávající zaměstnance. Podle našich odhadů by měla výše mezd stoupat i v příštím roce, a to tempem kolem pěti až sedmi procent.

Příležitost sehnat si nebo změnit práci byla málokdy příznivější. Začněte na Jobs.cz. 

Další články k tématu

Nový projekt pomůže rodičům sehnat práci

V Praze startuje nový projekt, který usnadní lidem na rodičovské dovolené návrat do práce. Psychologové a personalisté poradí, jak hledat práci, zvládnout přijímací řízení a místo si udržet. První vlna bezplatných školení proběhne už v červnu. Pro maminky i tatínky Zájemci z řad pražských maminek a tatínků na rodičovské dovolené nebo nejdéle dva roky po ní, případně rodiče samoživitelé … číst více

Nudí vás léto v kanceláři? Chystá se Pracovna v parku

Zkoušeli jste někdy opustit kancelář a pracovat venku? Asi jste narazili na pár překážek: slabá baterka počítače a vrtkavé připojení k internetu patří asi mezi ty nejzásadnější. V Praze právě teď vzniká Pracovna v parku, která by mohla tyto bolesti vyřešit. Myšlenka strávit pracovní den pod širým nebem tak možná přestane patřit do říše sci-fi. … číst více

Chcete změnit práci, ale rodina je proti. Co s tím?

„Také bych odešel, ale to by mě doma lynčovali.“ Hypotékovým manažerem je každý druhý z nás, ale velký závazek by vám neměl bránit v rozvoji a posunu v kariéře, byť vás od toho nejbližší odrazují. Co jim říci, když cítíte, že chcete změnit zaměstnání? Psycholog: nejste před soudem Lidé, kteří změnili zaměstnání, často říkají, že pro ně nebylo … číst více

Věci, které v poslední době změnily český trh práce

Lidé, kteří hledají nebo mění práci, jsou dnes v nejvýhodnější pozici za několik posledních let. Trh práce se hodně změnil a na některá tvrzení, která dříve platila, se musíme podívat trochu jinýma očima. Tohle je pět konkrétních příkladů. 1. Dvacet vteřin na jedno CV Napište svůj životopis co nejlépe – personalisté mu budou věnovat sotva … číst více