To our company we need people who enjoy technology and who know what the professional honor is. Do you have any experience from the manager position and feel free to work in the international environment? Do you want to be there when our company expands and to participate in something new? We are looking for a manager with a sense of business, knowledge of industrial automation and practice in the automotive industry.

BUSINESS LEADER - automotive

Job description

  • Identification and managing of international business opportunities
  • Management and development of the implementation department
  • Leadership
  • Middle management, Reporting to the CEO

You will be responsible for:

  • Development and management of department
  • Order entry management
  • Securing resources
  • Goals achievement
  • Managing employees in offices in Havlíčkův Brod, Prague, Brno

Required skills/experience:

  • High school/University of electro-technical, engineering
  • Knowledge of industrial automation
  • Practice in automotive industry
  • Experience in manager position is a condition
  • English or German language at communicative level
  • Driving license group B
  • Willingness to work in an international environment

Benefits:

  • Prestigious positions in the company
  • The ability to build a great team
  • Traveling in Europe, mostly Germany (project or business trips usually 1-3 days)
  • Open corporate culture
  • Car - also for a private use
  • Organized and non-organized events

Place of work

Havlickuv Brod/Prague
Place of work abroad negotiable (in case of foreign nationality)

VEDOUCÍ REALIZACE – automobilový průmysl

Do naší společnosti potřebujeme lidi, které baví technika a kteří vědí, co je to profesní čest. Máte manažerské zkušenosti a nebojíte se pohybovat v mezinárodním prostředí? Chcete být u toho, když něco roste a podílet se na něčem novém? Hledáme manažera s citem pro obchod, znalostí průmyslové automatizace a praxí z automobilovému průmyslu.

Náplň práce

  • Tvorba a řízení mezinárodních obchodních příležitostí
  • Řízení a rozvoj realizačního oddělení
  • Vedení lidí
  • Pozice ve středním managementu, Reporting generálnímu řediteli

Zodpovědnost za:

  • Rozvoj a řízení oddělení
  • Řízení vstupu objednávek
  • Zajištění zdrojů
  • Dosažení zadaných cílů
  • Řízení lidí v kancelářích Havlíčkův Brod, Praha, Brno

Požadujeme:

  • SŠ/VŠ elektro, strojní
  • Znalost průmyslové automatizace
  • Praxe v oboru automobilového průmyslu
  • Zkušenost na manažerské pozici podmínkou
  • Anglický nebo německý jazyk na komunikativní úrovni
  • Řidičský průkaz sk. B
  • Odvaha pohybovat se v mezinárodním prostředí

Nabízíme:

  • Prestižní pozice ve společnosti
  • Možnost vybudovat velké oddělení
  • Cestování po Evropě, nejvíce Německo (výjezdy za projektem nebo obchodem v řádu dnů)
  • Otevřená firemní kultura
  • Automobil i k soukromým účelům
  • Řadu společných organizovaných i neorganizovaných akcí

Místo pracoviště

Havlíčkův Brod/Praha – po domluvě možnost kanceláře v zahraničí

Společnost
B:TECH, a.s.
Address
U Borové 69, Havlíčkův Brod
Koněvova 2660/141, Praha – Žižkov
Required education: Secondary education or professional training with a school-leaving exam
Required languages: English (Advanced) or German (Advanced)
Benefits: Bonuses, Car for private purposes, Cell phone, Notebook, Flexible start/end of working hours, Meal tickets / catering allowance, Holidays 5 weeks, Educational courses, training, Education allowance, Sick day, Occasional work from home, Corporate Events
Listed in: Electrical and power engineering, Top management, Project Manager, Production Manager, Technical director
Employment form
Employment form: Full-time work
Contract duration
Contract duration: Permanent
Employment contract
Employment contract: employment contract
Employer type: Employer