Jak si najít práci v zahraničí (a zvládnout otravné papírování)

Napadlo vás někdy, že by bylo fajn prožít pár měsíců nebo i roků v cizině? Najít si tam práci, vyzkoušet jiné kulturní klima a vypilovat jazyky? Aby to hladce klaplo, je potřeba před odjezdem vyřídit a ohlídat si pár věcí. Poradíme vám s těmi nejdůležitějšími.

young woman wearing hat walking on streets of New York

Kde vlastně hledat?

  • Na Jobs.cz. Volná místa přes Jobs.cz nabízejí firmy v Německu, Střední Evropě, Velké Británii, ale i v Jižní Koreji nebo na Filipínách. V přepočtu na koruny si vyděláte průměrně 69 000 Kč měsíčně. Vyšší plat však může být vykoupen vyššími životními náklady. » Prozkoumat nabídky v zahraničí
  • Pracovní agentury působící v ČR. Výhodou je, že pomohou s papírováním, předají informace o konkrétním zaměstnavateli a dohodí třeba i ubytování. Agenturu, která vám najde práci za hranicemi, ale vybírejte hodně pečlivě. Ověřte si například, zda má od českého úřadu práce povolení nabízet práci v zahraničí. Seriózní agentura po vás také nebude chtít žádné poplatky za zprostředkování.
  • Na místě. V každé zemi nepochybně najdete pracovní portál typu Jobs.cz, kde můžete prohledávat nabídky. Další možností jsou místní pracovní agentury, ale tady opět pozor s výběrem.
  • Work and Travel. Tři měsíce pracujete, měsíc v zemi cestujete. Work and Travel je žádaný program mezi studenty a mladými lidmi do 30 let. Podívat se mohou třeba do USA, Kanady nebo Austrálie.

Co vyřídit, když chcete pracovat v EU

Pokud chcete pracovat v některé zemi evropské sedmadvacítky, nepotřebujete žádné pracovní povolení. Jako občan EU máte na pracovní trh příslušné země stejný přístup jako místní lidé. Tedy projdete si nabídky, pošlete životopis, obejdete pohovory a čekáte, zda vás vezmou.

Ještě než odjedete nebo krátce po příjezdu budete zařizovat například tohle:

1. Oznámení místa pobytu

Pracovní povolení po vás sice nikdo v EU chtít nebude, ale pokud se rozhodnete usadit v některém státě EU, bude většinou potřeba, abyste úřadům sdělili adresu pobytu. Každá země na to může mít stanovený jiný postup a jiné lhůty. Zjistěte si detaily ještě před odjezdem.

  • V Německu se musí bydliště ohlásit do 14 dnů na ohlašovně (Meldebehörde), která se nachází na radnici nebo místním úřadě.
  • V Belgii budete podávat žádost o registraci (Annexe 19). Vyřídíte ji na místním úřadě a zastavit se tam musíte do 3 měsíců od vašeho příjezdu do země. Velice podobně to funguje i v Dánsku.
  • Ve Francii svůj pobyt povinně ohlašovat nemusíte. V případě zájmu si ale můžete na prefektuře nebo radnici zažádat o povolení k pobytu (Carte de séjour).

2. Zdravotní a sociální pojištění, daně

Co se týká daní, platí základní pravidlo, že jeden příjem nemůžete mít zdaněný dvakrát. Zahraniční výdělky tedy budete danit jen v příslušné zemi, kde aktuálně žijete.

Zdravotní a sociální pojištění budete platit jen v jednom státě EU – v tom, ve kterém aktuálně bydlíte (máte tam nahlášený pobyt).

Ještě před odjezdem do zahraničí proto zajděte na svou zdravotní pojišťovnu a odhlaste se ze systému. Po návratu se můžete jít znovu přihlásit. Určitě si ale schovejte všechny doklady o tom, že jste mezitím platili zdravotní pojištění v cizině.

Ze sociálního pojištění se sami odhlaste, jen pokud jste OSVČ. Jinak to za vás udělá automaticky zaměstnavatel, jakmile skončí váš pracovní poměr v České republice.

V cílové zemi se přihlaste k placení zdravotního a sociálního pojištění (pokud to za vás neudělá nový zaměstnavatel).

Systémy daní a sociálního zabezpečení se v zemích EU mohou dost lišit, proto si je raději základně prostudujte ještě před odjezdem.

  • V Irsku musí mít každý, kdo tam chce pracovat, číslo PPS (Personal Public Service). Je nutné kvůli daním a sociálnímu zabezpečení. Číslo vám vystaví na místním Department of Social Protection a pak ho nahlásíte zaměstnavateli.
  • V Nizozemsku potřebujete osobní registrační číslo BSN (Burger Service Nummer). Přidělí vám ho na místním finančním úřadě a získáte tak registraci do nizozemského systému sociálního zabezpečení a daní.
  • V Itálii potřebujete pro práci v zahraničí číslo sociálního zabezpečení (codice ficsale). Požádáte si o něj na místním finančním úřadu.

3. Doklady o vzdělání

Pokud úspěšně projdete výběrovým řízením a zahraniční zaměstnavatel vám nabídne práci, nejspíš bude chtít vidět vaše maturitní vysvědčení, vysokoškolský diplom nebo další doklady o dosažené kvalifikaci. Pozor, běžný překlad nemusí stačit. Nechte si proto dokumenty ještě před odjezdem přeložit úředně, tedy od soudního tlumočníka.

U většiny pozic platí, že svou odbornost nemusíte v EU nijak složitě dokládat. Výjimkou jsou takzvaná regulovaná povolání (lékař, zdravotní sestra, zubař, porodní asistentka, veterinář, lékárník, architekt atd.). Pokud se vás to týká, v cílové zemi budete muset požádat o uznání kvalifikace. Nejčastěji to vyřizují příslušná ministerstva nebo místní profesní komory.

4. Řidičák, bankovní účet

Evropský vzor řidičského průkazu vám platí ve všech členských zemích EU. Po řidičích z povolání však zaměstnavatelé mohou chtít ještě další uznání kvalifikace nebo to, aby měli vyřízený místní řidičský průkaz.

I když máte bankovní účet v Česku, zahraniční zaměstnavatel po vás může chtít, abyste si jej založili i v místní bance. Tam po vás budou chtít doklad totožnosti, adresu aktuálního pobytu a případně i další doklady, například výplatní pásku nebo výpis z banky v České republice prokazující vaši solidnost.

Více informací o podmínkách práce v EU najdete třeba na stránkách Eures.cz.

Co si vyřídit, když chcete pracovat mimo EU

Sehnat si práci mimo Evropskou unii je o něco složitější a také náročnější na papírování. Do většiny zemí potřebujete vízum a pracovní povolení. Všechny potřebné dokumenty si musíte vyřídit ještě před odjezdem. Ještě před vycestováním je obvykle třeba mít domluveného i budoucího zaměstnavatele nebo agenturu.

Vydané povolení se může vázat ke konkrétnímu pracovnímu místu, po příjezdu tedy nemůžete zaměstnavatele jen tak změnit. To platí třeba pro Spojené státy.

Více informací o práci mimo EU získáte na stránkách českého ministerstva zahraničí a také na velvyslanectvích nebo konzulátech daných zemí.

» Podívejte se na nabídky práce v zahraničí (přes Jobs.cz)

Jana Kutarňová, Jobs.cz

Další články k tématu

Na vysokou šla ve dvaačtyřiceti. Zkuste to také

Když podnikatelka Andrea (42) dorazí večer domů, místo k televizi často zasedá k odborné literatuře. Přihlásila se totiž na vysokou školu – dálkově studuje personalistiku. Přednášky fakulta pořádá jednou měsíčně vždy v pátek a sobotu. Další čas Andree zabírá samostudium a příprava na zkoušky. „Nechtěla jsem zakrnět. Studuju ze zájmu, ne kvůli titulu,“ shrnuje, proč se na školu … číst více

10 klíčových dovedností pracovníka budoucnosti

Chcete uspět ve světě velkých dat, inteligentních přístrojů, téměř nulového soukromí a globální konkurence, která na nás díky virtuálnímu světu útočí den co den? Výzkumníci z amerického Institute for the Future se dlouhodobě zabývají predikcí budoucích trendů v celosvětovém měřítku. Spolu s University of Pheonix nedávno vydali studii, ve které jmenují 10 klíčových dovedností, bez … číst více

Byl by Apple úspěšný bez nakousnutého jablka?

Dá se dnes podnikat bez loga a kvalitní vizuální prezentace? A budou někdy české značky podobně úspěšné jako ty, na které se díváme jako na vzory? Ptali jsme se grafického designéra Lumíra Kajnara, který má za sebou práci pro velké světové i české klienty a na kontě řadu ocenění. „Jediným lékem je konkurence. Ta mě … číst více

6 chyb, které brání úspěchu (a dělá je většina z nás)

Zdá se, že máme všechno – skvělý nápad, kompetentní spolupracovníky, dostatečný kapitál – a přece se ne a ne hnout z místa? Novoroční předsevzetí už si raději ani nepíšeme, protože by skončila, ostatně jako minulý rok, zmuchlaná na dně odpadkového koše? Žádné datum ani nový nápad totiž nejsou životním zlomem, po kterém už se nám bude … číst více