4 temné síly, které vás drží v práci, kterou nechcete

Změnit práci, to není jako převléct si tričko. Je to důležité rozhodnutí, které lidé obvykle zvažují z různých úhlů pohledu. Někdy však zvažují tak dlouho, až se ke slovu dostanou temné síly. Jsou to myšlenky, které nám mozek naservíruje ve chvíli, kdy zatáhl za ruční brzdu. Všechny tyto myšlenky zní bohužel dost rozumně, a tak není těžké  jim přikývnout. Ano, něco na nich je, ale můžete kvůli nim i hodně ztratit.

Darth Vader portrait

1. Pokud dám výpověď, je to neúspěch

Možná bych to měl ještě vydržet. Skousnout, že musím dělat něco, co mě nebaví. Obrnit se proti arogantním kolegům. Přece nemůžu měnit práci už po dvou letech! Budu vypadat jako neschopný fluktuant.

Před rokem 1989 přetrvával názor, že slušný člověk vydrží na jednom místě mraky let, nejlépe až do penze. A pokud práci změní, je to jeho osobní selhání a neúspěch. Byť jsme dnes už v mnoha ohledech někde jinde (naštěstí!), dědictví určitých stereotypů mohou stále přežívat.

Dnešní dvacátníci a třicátníci za život vystřídají 15 až 20 zaměstnání, zjistil průzkum amerického úřadu práce. Čas od času prostě každý dospěje k tomu, že podá z nějakého důvodu výpověď. A zdaleka nemusí jít jen o cestu za lepším platem nebo vyšší pozicí. Co třeba snaha zachovat si sebeúctu, protože se nechci dál trápit v nevyhovující práci?

Podání výpovědi určitě dobře zvažte. Nenechte se však pohltit pocitem, že vaše hodnota na trhu práce se odvíjí hlavně od toho, jak dlouho někde vydržíte.

 » Změny práce: jak dlouho na jedné pozici je moc dlouho?

2. Ále. Vždyť se můžu realizovat i jinde

Jóga. Fitko. Zahrádka. Kurzy vaření… V životě je přece tolik oblastí, kterým se dá věnovat! Nevadí, že mám blbou práci. Nějak to tam těch 40 hodin týdně překlepu a pak si můžu dělat, co chci.

Dlouhodobá nespokojenost může vyústit právě v takovou rezignaci. Proč je nebezpečná? Protože pak v práci děláte jen to nejnutnější. Nerozvíjíte se a nic neposouváte. Myslíte si, jak to máte pod kontrolou, ale ve skutečnosti si jen budujete pozici člověka, který je snadno nahraditelný.

Poslední dva roky se české ekonomice daří a firmy každý měsíc hledají desítky tisíc nových kolegů. Jenže to nemusí vydržet věčně. Co když přijde další krize? Pak bude mít obrovskou výhodu každý, za kým stojí konkrétní výsledky a zkušenosti.

Je super, pokud má člověk své koníčky a umí si naplnit volný čas. To ale může i bez toho, aniž by musel zahnívat v práci, kterou nesnáší.

» Na Jobs.cz je 22 000 nabídek. Chytne vás některá za srdce?

3. Hledání bude strašně náročné

Když chcete změnit telefonního operátora nebo banku, příslušné instituce toho spoustu zařídí za vás. Nebyla by paráda, kdyby to tak fungovalo i při změně práce? Někdo by za nás napsal životopis, obešel pohovory a pak nám jen zavolal, kdy a kam máme nastoupit.

Je pravda, že shánění nové práce může být náročné na čas i energii. Jenže na druhou stranu: když jde něco moc snadno, lidé si toho pak neváží. Homo sapiens má prostě už od přírody takovou nevděčnou povahu.

V 21. století si navíc můžete hledání práce usnadnit. Založte si třeba on-line agenta Jobs.cz, který bude inzeráty pročesávat za vás a upozorní vás i na nabídky, které byste pravděpodobně sami neobjevili. A nebo zkuste naše další zlepšováky. Jsou zdarma a vážně fungují.

4. Počkám, až Pepík dostuduje

Vydržím tu ještě rok nebo dva, pak chci jít stejně na mateřskou. Našeho Pepíka vzali na školu – tak přece nebudu měnit práci. Máme teď čerstvě hypotéku a potřebujeme nejdřív našetřit na horší časy.

Tohle jsou časté důvody, proč změnu odkládáme na neurčito. Dost možná je současná práce jediná stabilní věc, kterou teď životě máme, a tak si ji chceme udržet. To se samozřejmě dá pochopit. Problém je, pokud se za tyto důvody začneme schovávat. Protože vždycky je možné ještě počkat, nejdřív něco dořešit, vyhlížet ideální okamžik. To nás však zbavuje odvahy.

Určité životní situace mohou naši ochotu měnit práci blokovat, ale jiné ji naopak nenásilně rozpohybovat. Skvělým motorem je třeba podporující partner, kterému záleží na tom, abychom byli v práci spokojení a netrápili se na místě, které nám nesedí. Nebo narození dítěte – najednou nedává smysl trávit v kanceláři dvanáct hodin denně, nebo dojíždět přes půlku města.

» Prozkoumejte 22 000 nabídek na Jobs.cz

Jana Kutarňová, Jobs.cz

Další články k tématu

Firmy, které chápou, že kromě práce máte i rodinu

„Víme, že bychom se neměli ptát, ale: plánujete děti?“ Tato otázka, bez ohledu na svou nevhodnost, padala na pohovorech ještě před pár lety celkem běžně. Jenže dnes jsou to často spíš uchazeči, kteří se personalistů ptají: mám rodinu, můžu si u vás nějak upravit pracovní dobu? ↑ Dobré ráno… A stres může začít. Proč chcete … číst více

6 nejžádanějších profesí roku 2016

V jakých oborech si letos najdete lepší práci? Vytipovali jsme těchto šest profesí. Se změnou práce neváhejte, pokud si v roce 2016 chcete více vydělat. Nástupní mzdy nováčků totiž podle analytika Jobs.cz porostou o 5 až 15 procent, zatímco platy stálých zaměstnanců nejvíce o 5 procent. Letos na tom tedy bude lépe ten, kdo se rozhoupá … číst více

4 věci, které rozhodují, zda jste v práci šťastní

Co nás v práci nejvíc vytáčí? Co skousneme a kvůli čemu odcházíme? Kupodivu to nebývají peníze. Podle průzkumu JobsIndex mnohem více záleží na vztazích s kolegy a pocitu užitečnosti vlastní práce. Zjišťovali jsme, co nás v zaměstnání štve opravdu nejvíc. Najdete v něčem sami sebe? ↑ Proč nadále zůstávat v práci, kde vás štve už úplně všechno? 1. Otravní … číst více

Jak poznáte, že je nejvyšší čas změnit práci či kariéru

Nikdy nebylo tak snadné najít práci, kterou budete mít rádi. Role se obrátily: uchazečem už nejste vy, ale firmy, které teď horko těžko shánějí schopné lidi. Situace přitom přeje nejen změně místa, ale třeba rovnou celé kariéry. Jak ale poznat, jakou práci vlastně máte hledat? ↑ Zmiz, zmiz… našeptává vám hlásek v hlavě. Poradíme, kdy … číst více